Home / آموزش / چگونه متن پیامک را آماده کنیم؟

چگونه متن پیامک را آماده کنیم؟

این نوشته جنبه فنی نوشتن متن پیامک را مورد بررسی قرار می دهد

چگونه متن پیامک را برای ارسال انبوه آماده کنیم
آماده کردن متن پیامک برای ارسال انبوه

نوشتن متن پیامک

مشکلاتی در نوشتن پیامک وجود دارد که برخی اوقات باعث میشود پیامک های ما ارسال نشود یا با مشکل روبرو گردد!

در زیر شرایط یک پیامک که شانس بیشتری برای ارسال شدن دارد را مرور می کنیم:

اندازه بسته های پیامک

پیامک ها در قالبهای مختلفی می توانند ارسال گردند که یکی از رایج ترین آنها برای زبانهایی مثل انگلیسی، الفبای 7 بیتی جی اس ام یا GSM 7-bit alphabet است، و هر بسته پیامک می تواند تا 160 کاراکتر 7 بیتی (7bit) را در خود جای دهد (مجموعا 160×7=1120 بیت) و با این ترکیب 7 بیتی تنها 128 کاراکتر (7^2) را می توان نمایش داد. و از آنجا که نمایش حروف زبان فارسی و سایر زبان های غیر لاتین (که مجموعا چندین برابر عدد 128 کاراکتر هستند) به بیش از 7 بیت فضا نیاز دارند، باید به گونه ای این کمبود بیت را جبران کرد و یکی از این راهها استفاده از بلوکهای با اندازه بیشتر برای هر کاراکتر است. استاندارد مورد استفاده برای کد کردن کاراکتر های پیامک غیر لاتین UCS-2 character encoding است که این استاندارد از 16 بیت فضا برای کد کردن هر کاراکتر استفاده می کند؛ و از آنجایی که اندازه یک بسته پیامک نباید بیش از 1120 بیت باشد، این کار (استفاده از 16 بیت به جای 7 بیت) میزان گنجایش یک بسته پیامک برای زبانهایی مثل فارسی را به کمتر از نصف کاهش می دهد، یعنی دقیقا 70 کاراکتر (1120÷16=70)

قابلیت موبایل ها و سایر دریافت کننده های پیامک

برخی از تولید کنندگان تلفن های همراه، امروزه در تلاش هستند که محصولات تولیدی خود را به گونه ای روانه بازار کنند که اکثر زبان های زنده دنیا را پشتیبانی کنند. اما با این وجود ممکن است که برخی ازاین برندها، زبان یا زبان های خاصی را پشتیبانی نکنند. و این عدم پشتیبانی ممکن است حتی باعث شود که کاراکتر های پیامک های ارسالی را نیز شامل شود؛ یعنی حروف پیامک اگر به زبان خاصی باشد، به درستی نمایش داده نمی شوند.

علاوه بر این برخی از گوشی های ارزان قیمت که از نظر سخت افزاری و نرم افزاری چندان قوی نیستند، ممکن است پیامک ها را به درستی دریافت ننمایند (مخصوصا پیامک های طولانی را). این مشکل مخصوصا در مکان هایی که پارازیت زیاد است و یا زمانیکه میزان سیگنال شبکه ضعیف است می تواند رخ دهد.

محدودیت های مخابراتی ارسال پیامک

حتی ممکن است در برخی از کشورها، استانداردها و قوانین مخابراتی خاصی حاکم باشد که موجب نرسیدن پیامک های ارسالی از سایر پروتکل های مورد استفاده در کشور های دیگر می شود.

در محدوده ها و مناطق نظامی نیز بسیار مشاهده شده که برای جلوگیری از جاسوسی، خرابکاری، شنود و … تلاش می کنند با نصب تجهیزاتی، مانع انتشار سیگنال ها و امواج الکترومغناطیس شوند؛ در این صورت پیامک نیز به آن منطقه نخواهد رسید!

preparing sms text tips
آماده سازی متن پیامک جهت ارسال انبوه از سامانه پیامک

با در نظر گرفتن بند بالا، برای ارسال پیامک ها در سامانه های ارسال انبوه مانند وب اس ام اس پنل، به نکات زیر توجه فرمایید:

1- پیامک خودتان را کوتاه کنید: پیامک های طولانی مخصوصا پیامک فارسی طولانی، شانس کمتری برای کامل و سالم دریافت شدن دارند! از پیامک هایی با 70 حرف و حتی کمتر از آن استفاده کنید. (و پیامک های انگلیسی نیز حداکثر 160 کاراکتر).

مهم: در برخی موارد پیامک هایی که دقیقا 70 یا 160 کارکاتر دارند، ارسال نمی شوند، یک یا چند کاراکتر کمتر کنید!

2- از کاراکتر های خاص در پیامک استفاده نکنید: ممکن است دستگاه دریافت کننده آنها را نشناسد و بنابراین پیام شما تمام و کمال منتقل نشود.

3- ساعات اوج ترافیک پیامک ارسال نکنید: اپراتورهای ارسال کننده و دریافت کننده پیامک در ساعات و روز های پرترافیک، احتمالا دچار مشکل می شوند و پیامک های شما را نمی توانند به درستی ارسال یا به درستی به کاربرانشان انتقال دهند. در این حالت اصطلاحا پیامک ها ریزش می کنند!

4- پیامک را تایپ کنید: کپی کردن متن از جای دیگر، می تواند کاراکترهای ویژه ای که قابل دیدن نیستند را به پیامک شما انتقال دهند. متنی که باید ارسال شود نباید حاوی کد های اچ تی ام ال و … باشد. در این صورت پیامک شما یا ارسال نخواهد شد، یا اندازه آن به درستی محاسبه نخواهد شد. تا جایی که می توانید متن را با صفحه کلید استاندارد تایپ کنید.

About smspanelreseller

Check Also

send group sms, bulk sms

ارسال پیامک

ارسال پیامک   استفاده از این بخش بسیار ساده است: ابتدا وارد حساب کاربری خود ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *